aşkını ver bana... (ORUÇ)

Firuze

Dost Üyeler
aşkını ver bana...

[FONT=courier new,courier]Kim yalan söylemeyi,
[FONT=courier new,courier]yalanla iş yapmayı bırakmazsa,
[FONT=courier new,courier]Allah’ın onun yemesini,
[FONT=courier new,courier]içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur
[FONT=courier new,courier]Click here to view the original image of 600x432px.
ramazan33ir.jpg

[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]Ebu Hüreyre (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah şöyle buyurdu:
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]“Kim faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]Ebû Saîd el-Hudrî (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah şöyle buyurdu:
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]“Allah rızası için bir gün oruç tutan kimseyi Allah Teâlâ, bu bir günlük oruç sebebiyle cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar.”
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]Hz. Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Kim bir orucluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabi kadar sevap yazilir. Ustelik bu sebeple oruclunun seyabindan hicbir eksilme olmaz.'' Tirmizi, Savm 82, (807); Ibnu Mace, Siyam 45, (1746).
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]
sdddsd.jpg

[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]Yine Hz. Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatiyor: "ResuluIIah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Ramazan ayi girdigi zaman cennetin kapilari acilir, cehennemin kapilari kapanir ve seytanlar da zincire vurulur." Buhari, Savm 5, Bed'u'I-Halk 11, Muslim, Siyam 2, (1079); Nesai, Siyam 5, (4, 129).
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]Hz. Enes (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam): "Ramazandan sonra hangi oruc efdaldir?'' diye sorulmustu, su cevabi verdi:
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]"Ramazani ta'zim icin Sa'ban!" Tekrar soruldu:
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]"Hangi sadaka efdaldir?''
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]"Ramazanda verilen!'' cevabini verdi.''
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Kim yalan söylemeyi, yalanla iş yapmayı bırakmazsa, Allah’ın onun yemesini, içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur.” buyuruyor.
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]“Oruçlunun uykusu ibadettir. Susması tesbihtir, amelleri misliyle kabul edilir, duası makbuldür, günahı affedilir.” buyuruyor Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz.
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]Rasulullah Efendimiz: “Oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız.” buyurmuştur.
[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]Rasulullah Efendimizin: “Nice oruçlu insan vardır ki, orucundan nasibi sadece aç ve susuz kalmasıdır. Ve nice geceleri ibadetle geçiren vardır ki, bundan nasibi sadece uykusuz kalmasıdır.”

[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]

[FONT=courier new,courier][FONT=courier new,courier]HAYIRLI RAMAZANLAR, DUALARIMIZIN VE ORUÇLARIMIZIN KABUL OLMASI DİLEKLERİMLE

Alıntı

Firuze

Dost Üyeler
Cevap: aşkını ver bana... (ORUÇ)

Sahabeler dediler ki: -Ya Resulullah! bizim her birimiz oruçluya iftar yemeği verecek güçte değildir. Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu: “Allah bu sevabı bir hurma ile yahut bir yudum su yahut bir miktar süt ile iftar verenlere de verecektir. Bu ayda dört şeyi çok yapın: İkisi ile Rabbinizi razı edersiniz, İkisine ise sizin ihtiyacınız vardır. Rabbinizi razı kılacağınız iki şey şunlardır: Allah’’tan başka bir ilah bulunmadığına şehadet etmek, Allah’a karşı istiğfarda bulunmak. İhtiyacınız olan iki şeyde şunlardır: Allah’’tan cenneti isteyin. cehennemden ona sığınırsınız. Her kim oruçluya su verirse Allah Teala ona benim havuzumdan su içirecektir ki, cennete girinceye kadar bir daha susamayacaktır.”
Rabbimizden bu mübarek Ramazan ayını Ümmeti Muhammede hayırlı kılıp, bu kötü durumdan bizleri kurtarmasını niyaz ederiz. (Amin)
alıntı

Firuze

Dost Üyeler

585_10.jpg

Ömür Ramazan olur mu?

Hayat ömür olursa, ömür de ramazan olur. Yani hayat hem sahibini hem de başkalarını imar ve inşaya adanırsa, işte o zaman ömür Ramazan olur.

Zaten Ramazan’ın ve bir Ramazan’la gelen Kur’an’ın amacı da budur. Kur’an’ın doğum ayını oruç suretinde kutlamamızın sebebi bellidir. İnsani yanımızı öne çıkarıp beşeri yanımızı arkaya çekmek. Akleden kalbimizi öne çıkarıp, içgüdülerimizi ve şehvetimizi arkaya çekmek.

Ömrün Ramazan olması için indiği geceyi ömre bedel kılan vahyin hayata inmesi şart

Firuze

Dost Üyeler

022787314.png

Hoş geldin ateşim, yangınım, külüm. Ateş oldun. Avucumda tutamadım seni. İçime düştün. Kalbimin karasına çaldım kor yüreğini.
c3138b29f754.gif

İbrahim[as] gibi gülden ateşlere düşürdün canımı. Ey “kavurucu ateşim” akla beni, yak kirlerimi. Ey yangınım, sen başkalarına sakla serinliğini, küle çevir bedenimi, benliğimi. Bir yangın yeridir Ramazan. Yüreğinin taraçalarına ötelerden kıvılcımlar sıçratır. Alnına göklerin sıcağını düşürür.
Click here to view the original image of 533x400px.
islami_avatar_manzara.jpg

Secdelerce ısınır yüreğin. Ilık yağmurlar üşüşür tenine. Rahmetle ıslanırsın. Merhamet denizinde yıkanırsın. Ezelde ruhuna dokunan kutlu sesin yankısı yeniden erişir kulağına. *** Hoş geldin yolum, yoldaşım, menzilim. Yol oldun ruhuma. Dünyanın telaşından çekip aldın beni. Kalbimin serin vadisine taşıdın nefsimi. Beni benimle yeniden tanıştırdın. Yûnus[as] gibi denize attın, geceye bıraktın, balığın karnına soktun nefsimi. Kuraların hepsi bana çıktı. Nasıl da tanıdın “efendisinden kaçmış köle”yi
%25252810%252529.jpg

Ey yoldaşım, kötülerden sakla beni. Yolda bırak nefsimi. Bedenine konuktur Ramazan. Tenine yeniden ruh üfler gibi sessizce gelir, sessizce gider. Derin bir nefes gibi dudağından kalbine müjdeler yollar. Benliğin kabuğunu kırar, bencilliğin göğsünde yaralar açar. Seni sana bitiştirir. Maddenin labirentlerinde kaybolmuş ruhunu kardeş ruhlarla yeniden buluşturur, yeniden barıştırır. *** Hoş geldin ay yüzlüm, hilâl kaşlım, sevgilim.
%25252815%252529.jpg

Can oldun tenime. Yeryüzünün cezbesinden kopardın beni. Göklerin temâşasına kaptırdım gözlerimi. Yüzümü kutlu aynalarda seyrettim. Rüyânı görmek için Yûsuf[as] gibi kuyulardan topladım hücrelerimi. Ey göklüm, yanına al beni. Yüz üstü bırak kibrimi, bencilliğimi. Zamanın kutsanışıdır Ramazan. Hilâlin dokunuşuyla zaman mekana galip gelir. Kutsallık yörene gelir, yanına varır, eline doluşur. Sen onu arayıp bulmazsın, o seni bulur ve kucaklar. Sanki kıble sana yönelir. Sanki seccaden alnını öper. Sanki Kâbe sana yanaşır. Sanki En Sevgili[asm] evine konuk olur. Nereye gidersen git, yanında kalır Ramazan. ***
%25252816%252529.jpg

Hoş geldin bahar kokulum, çiçek tenlim, deniz gözlüm. Kabrimden kaldırdın beni. Adımı kazıdığım taşları kırdın. Sesimi yutan uçurumları uçuruma attın. Beni bana kattın yeniden. Sonsuzluğun müjdesini dokundurdun tenime. Bir İsâ[as] nefesi gibi dürttün kalbimi uykulardan. Ey gülüm, kokunu ver ruhuma. Uzaklara at cesedimi. Bir uyanıştır Ramazan. Açlığın incelttiği bedeninde ruhuna daha çok yer kalır. Benliğin kabından çıkarsın, kutsiyetin Kâbe’sine varırsın. Bencilliğin kafesinden kurtulursun, meleklerin kanatlarına tutunursun. Yetimlerin gözlerindeki eşsiz sevince mimar olursun. Yoksulların gönlünde taş üstüne taş koyarsın. Ellerin kalbine diğer ilk kez. Mûsa[as] gibi göğsünde “yedi beyza” taşırsın. Aklanırsın, arınırsın, kutsanırsın. ***
%25252818%252529.jpg

Hoş geldin tatlı sözlüm, gül yüzlüm, sultanım. Bak, nasıl da uslandım. Sözüne kandım. Bakışınla yıkandım. Hamdım, piştim, yandım. Huzuruna vardım. Yaralarımın hepsini kanattım. Hasretlerimin hepsini avuttum. Teselline susadım. Yüzüne acıktım. Orucunu tuttum. İftarına muntazırım. Yâkub[as] gibi gömleğinin kokusuyla açtın gözlerimi. Ey âl yanaklım, “hümeyrâm”, yüzünü değdir yüzüme. Sözünün meltemine savur benliğimi. Ne güzel terbiyedir oruç. Seni nefsinin karşısına koyar. Bedeninin kabuğuna derin çizikler atar.
%25252835%252529.jpg

Teninde gül kokulu yaralar açar. Yüreğine fısıldar: “Sen sana ait değilsin!” Mideni boşalttıkça, kalbini doyurur. Ötelerden gelen kutlu bir kervan olur; seni kuyuda bulur, cennet karşılığı Sahibine satar. Hoş geldin bi’tanem, nur tanem, nar tanem. Tut saçlarımdan kor gözlerinle. Ellerimi yu ellerinin ateşinde. Yüreğimi rehin tut sevdânın tenhasında. Yanımda kal, benimle kal, bana kal bütün bayramların arefesinde. Seni sana çağırıyor Ramazan.
Click here to view the original image of 600x560px.
022787312.png

Firuze

Dost Üyeler

Can Sofrası Can Gıdası Geldi!

1defa8d5c491bf058e4c724669bba660_1281356068.jpg
Oruç ayı geldi.

Padişahın sancağı erişti.

Çek elini yemekten;

can sofrası can gıdası geldi.

Can tabiattan kurtuldu;

tabiatın eli bağlandı.

İman ordusu erişti,

Azgınlık ordusunun kalbini yardı.

Elini yıka

Gökyüzünden sofra geldi.

Mevlana C. Rumi

Firuze

Dost Üyeler

24k.jpg

ey suskun sevgilim
gg1006mj.gif

Tut sözünü; sus. Mühürle

dudağımı, sesimi tut, lal eyle çığlıklarımı. Nahoş avazların uçurumlarından çek
dilimi. Yalanların kuyularından çekip çıkar nefeslerimi. Göklü söz ağaçlarının
bengisuyuna kat hecelerimi. Hoş geldin ey yüzü gamzelim

purbutflyix3.gif

Bakışının menzilinde tut
gözlerimi. Tir-i müjgan dokunuşlarınla delik deşik et kibrimi. Gör(e)meyip de
seni, göster(e)meyip de yanımda yöremde, görür gibi huzurunda tut çaresiz
yetimliğimi. Hoş geldin ay yüzlüm benim

gg1037sj.gif

Tut saçlarımın kakülünden

kaldır yüzümü yerden. Utancımı tebessümünün kıvrımlarına dola, yut. Pişmanlığımı
gül yanağının yamaçlarına sar, uyut. Dağıt neşemin saçlarını, hüznün tenine
yasla umarsızlığımı. Hoş geldin ey hesapsız
sevincim

33eq3xj.jpg

Tut elimi. Avuçlarında tut
uzanamadığım uçurum çiçeklerimi. Geri ver uzak dal uçlarına terk ettiğim huzur
meyvelerimi. Tut Ferhad’ımın elinden, şirin vuslatların köyüne taşı yüreğimi.
Tut Züleyha’mın elini, önü/ardı yırtık gömleklerin kuyusuna zindanına düşürme
nefsimi. Hoş geldin ey ruh ikizim

zblauwroos8tk8rg.gif

Tut, ardında tutulduğum
aynalara tut yüzümü… Tut ki aynalarda avuntu bulamayan, bakışlarında kendini
tanımayan, özlediğinde kendine varamayan, yüzünü yakmış bir hastayım.
Gözbebeğinde tut beni. Ayıplamadan, tiksinmeden bakışının ışığından yüz ver
bana. Tut ki resimli el ilanları asılmış bir kayıp çocuğum; duvar diplerine
asılı umarsız bakışların kovduğu bir lüzumsuzum. Tut kolumdan, ardın sıra
sürükle, yuvama götür. Tut ki mürekkebin hiç hatırını sormadığı yırtık bir
kâğıt, kalemin hiç içmeyeceği unutulmuş bir sözüm. Aklında tut beni; diline
dola, dudağına değdir, cümlede kullan, tut bir şiire kafiye eyle beni. Tut ki
üzerindeki rakamları ciddiye alınmayan kalp parayım. Elinde tut, say beni, inci
mercana sat beni. Işığa tut yüzümü; sahih kıl beni.

z29439ss.gif

Hoş geldin ey son tesellim

Göz yaşımı yanağında tut, taç

yapraklarına taşı ağlayışımı. Şehvetin kirinden sıyır, tenin tozundan ayıkla
kalbimi. Hoş geldin ey kalbimin göğü

Tut kanatlarımdan, rahmete

yapıştır teleklerimi, yücelere yükselt bedenimi. Yağmurları tut sakla hüznümün
bulutlarında. Hoş geldin ey bin bahar
neşesi

6723880e28b47626183c648cp5.gif

Tut elimden sımsıcak,
karanfillerin kûyuna götür beni, güllerin suyuna kat demimi, demkeş eyle
gönlünün pervazına kalbimi. Hoş geldin ey ışıltılı
libasım

Tut yakamdan, giy beni,

giyindir beni, ört bencilliğimi, üşümeye terk etme bendeni. Omuzlarıma sarıl şal
gibi, rızana razı eyle beni. Hoş geldin ey kan davalım

9tom7c.jpg

Tut (i)ki yakamdan, tutukla
beni, yetimlerin yüzüne çalıp pare pare eyle cimriliğimi. Bağla ayağımı
yokluklara gitmekten. Bileklerimi kelepçele, yasakla ellerime biriktirmeyi..

Hoş geldin ey açlığım

Tut ve at sahte
doymuşluklarımı, teni üzerimden sıyırıp ruhun semâsına savur beni. Çıplak bırak
cümle duyarsızlıklardan. Yırt at yüreğimdeki yalancı tesellileri.
Hoş geldin ey sırdaşım

91k.jpg

Tut beni, sobele. Saklandığım
yerde bul beni. Şehrayinlere kat. Gizlice kaçır evden. Mahyaların ışığına kat
gözlerimi. Kan/dillerin fısıltılarını lerzan gönüllere karıştır. Kanlıyı hunrîz
ile barıştır ki ihanetler yatışsın, nefretler sönsün, yalnızlıklar sussun..

Hoş geldin ey gam telim

Tut getir o mahur besteleri.

Notaların ahengine böl kırgınlıklarımı. Şarkı eyle, ezberinde tut kırık
sözlerimi. Mızrabının ucunda titretiver yüreğimi, aşka sürgün et kelimelerimi,
göklü salkımından emzir kuşluk vaktimin ümitlerini.
Hoş geldin ey güz yağmurum

21k.jpg

Sağanağına tut bu çorak
gönlü. Seline kat yangınlarımı. Damla damla denize at kanayan yanlarımı. İçimde
uyuyan tohumları uyandır, baharlara taşı/r yüreğimi. Hüznümün sarı yapraklarını
toprağa kat.

25k.jpg

Hoş geldin ey orucum

Acıktım sana

sofrana oturt beni.

Acıttım içimi

göğsünde avut beni.

Aktım sana

damla damla yut beni.

Aldandım sahte ışıklara

beşiğinde uyut beni.

Ağular içtim bal

kâselerinden; döşeğinde
sağalt beni.
Azaldım nisyanlar içinde
gözlerinde çoğalt beni.
Ağına düştüm isyanların
tut elimi, doğrult beni.
24k.jpg

Ağzına düştüm yalanların

tut dilimi, doğruda tut beni.

Ayartısına kandım anlık

sevdaların; tut gözlerimi
körelt beni.
Arı duru kalamadım, bulandım
el üstünde tut
pişmanlıklarımı, durult beni. Tut beni.
60k.jpg

Firuze

Dost Üyeler

Hoş geldin yüreğime!

dini-076.gif

Dün gece yine yapayalnız bir geceydi...
Gökyüzünün beni mest eden her durumuna kendimi usul usul bıraktım ve yıldızlara bakarken, senin de beni düşündüğünü düşünmekte teselli aradım...
öyle bir gece işte...
Tenha, terli ve yalnız!

Sana söylemiştim ya: Her gece, herkes kendi kendisiyle baş başadır; sadece orada yalan yoktur, riya yoktur ve gerçekte yalnız olup olmadığını sadece geceler fısıldar insana...

Gece bin kez yalnız olmadığımı fısıldadı nedense. Meğer insan inandığını ne çabuk yaşarmış bilmeden, beklemeden.
Tasavvur ediş bir oluşun gölgesinden ne çabuk ayırıyormuş kollarını.

Nasıl özlemişim içselliğini, anlatmama imkân yok.
İnan ki yok!

Sana karşı duygularımı sıralamayı her denememde, sana hissettiklerimin binde biri tükenmeden, kelime hazinem tükeniyor.

Yine de yüreğimi okuduğundan eminim.
Yürek okunur mu diye sormazsın değil mi?
Bilirsin, yürekler açılmamış kitaplardır. Sadece çok sevenler okuyabilir.
dini-079.gif

Adam sen de!
Bazen susmak, en güzel cümleleri kurmaktan daha güzeldir.

Bazen de boğaz kilitlenir. Bir şeyler boğazında düğümlenir insanın. Sonra gözler dolar, eller terler, dudaklar titrer...

Ağlama halidir. Bilirsin ben rahat ağlarım.
“Erkekler ağlamaz”mış, lâf!

Ağlamayı bilmeyen erkek, ölmüş duygular mezarlığına dönüşmüş demektir. Cesaret sert görüntü vermekte değil, içinden ağlamak geldiğinde ağlayabilmektedir. öyle olmasaydı Allah erkeklere gözyaşı vermezdi.

Yine de çok, çok, çok özleyince, susmak en iyisi oluyor...

En derin cümleler en narin nefeslerde soluk alıyor.

çok özlemiştim seni gerçekten, çok!
Her gece, saat yirmidörtlerde gökyüzüne bakar, sana iyi geceler dilerim sessiz nefeslerde. Derinden özlerim o saatlerde yine seni...

Böyle içseller, seninle çimlerin üstünde oturmuş gibi yaparım.

Dün gece, yine buğulu bir ilahi sesi gibi aktın kulaklarıma, gecenin dingin sessizliğini yırta yırta. Dikkat edince fark ettim ki, sahur davulu vuruyor.

Her tokmak, “gafil” kafalara iner gibi!
O gürültüde bile sevgi fısıltılarını duydum derinden.
Anladım ki, sen de beni seviyorsun.
Benim seni sevdiğim gibi mahcup, ürkek, sessiz seviyorsun.

Mutluluk duydum. Sahur sonrasında tüm geceyi derin bir hasretle kollarıma alıp huzur içinde uyudum.
Nasıl kıymetlisin bilsen, nasıl sevilensin, özlenensin.
çok özlemiştim seni, çoook...

Bu kez sana ulaşamayacağımı düşünüp korkmuştum. çabucak gelsin diye dualar etmiştim.
dini-081.gif

Hoşgeldin, hoş geldin yüreğime! Artık isteyişlerimi suskunluklarıma emanet etmiyorum.
Bağıra bağıra söylüyorum: “Ya Rabb, ramazan hürmetine!”
çok hürmetlisin çoook!

Hani geldiğinde yıllardan beri iftarına oturduğumuz eski yemek masası var ya, geçenlerde değiştirmek istediler yeni bir masayla, itiraz ettim. Yıllarla bütünleşmiş iftarlarımı “eski” diye sokağa attırır mıyım?

Ne eski ramazanlar eskir, ne eski iftarlar, ne de eski iftar sofraları! Her şey hep böyle kalır aslında, olduğu gibi. Sevgilerimiz, duygularımız eskimedikçe onlarla ilişkili olan hiçbir şey eskimez! Sen hiç eskimezsin. Kokun sinmiş yüreklere. Bu yüzden seninle yaşadığımız hiçbir anı değiştirmeyeceğim.

İyi ki geldin. İyi ki varsın. Yoksa günahlarımızla halimiz ne olurdu?
dini-66.jpg

İş çıkışı epey bir yürüdüm dün. Birden yağmur başladı. Sırılsıklam ıslandım. Yalnız olduğumu düşünen dostlar, eşlik etmek istediler, sağolsunlar.

Kıs kıs güldüm.
Seni görememişlerdi. Oysa yanımdaydın. Birlikte ıslanıyorduk Rabbimin rahmet serpintilerinde.
Sonra yağmur dindi. Güneşe birlikte gülümsedik. O anda ne dualar ettim bilsen. Benden hoşnut olman için ne dualar ettim.

O zaman yine seni özledim. Meğer insan çok sever ve isterse, yanında olanı bile özlermiş. Bunu dün fark ettim: Dün iş çıkışı ıslandıktan sonra açan güneşe birlikte gülümserken...

Her hali her halimle özdeş sevgili, seni seviyorum. özlediğim, gözlediğim, özümsemeye çalıştığım dost, hoş geldin.
dini-68.jpg

Kızdırsam bile kızma olur mu?
Duygusal yazarın duygu dünyasıdır de, üstünde durma.
Seni cihana haykırmadığıma da aldırma sakın!

Ben seni Allah'a anlattım. çünkü sen bana Allah’tan armağansın. Ben Allah’a söylediğimi, başka hiç kimseye söylemem. O bilsin yeter.
Şu âlemde her zerreye söylemek istediklerimi bile sadece Allah’a söylerim ben.

O anlasın yeter. Başkası umurumda bile değil!
Beni sadece O'nun tasdiki ilgilendiriyor.
Seni bana nasip eden de O.

İyi ki geldin ey ramazan, hoş geldin!

YAVUZ BAHADIROĞLU

HOŞ GELDİN YÜREĞİME