Ahıska Türkleri Sürgün Trajedisini Anıyor

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Katılım
21 Mar 2008
Mesajlar
4,111
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Ahıska Türkleri, sürgün trajedisini anıyor
Fergana vadisinde 20 yıl önce meydana gelen olayların acısı hala taze..
img_quote_top.gif
Fergana vadisinde 20 yıl önce meydana gelen olayların acısı hala taze..
img_quote_bottom.gif

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Murafaddin Sakimov, Ahıska Türklerinin, Özbekistan'ın Fergana bölgesinde çıkan olayların ardından 1-5 Haziran 1989 tarihlerinde yaklaşık 100 bin Ahıska Türkünün ikinci vatan edindikleri Özbekistan'dan komşu ülkelere ve Rusya'nın Krasnodar bölgesi ile Ukrayna'ya göç etmek zorunda kaldığını söyledi.

45 yıldır birlikte yaşadıkları Özbeklerin katliamına uğrayan Ahıskalı Türklerin, olayların SSCB döneminde olması ve sınırların kapalı olması yüzünden sahipsiz kaldığını kaydeden Sakimov, Orta Asya'da yaşayan Ahıskalıların bu yarasının hala sarılamadığını ifade etti.

Sakimov, Özbek topraklarından Kırgız topraklarına 15 bin Ahıskalı Türkün sığındığını, bunların büyük bölümünün Rusya'nın Krasnador kentine ve Ukrayna'ya, oradan da ABD'ye göç ettiğini anımsattı.

Trajediye tanık olanların bunu asla unutmayacağını kaydeden Sakimov, küçük tartışma yüzünden, kadın-çocuk demeden binlerce Türkün katledildiğini, erkeklerin başlarının kesildiğini anlattı.

Olaylardan sonra bölgeyi terk eden 100 bine yakın Ahıskalı Türk, Sovyet Guvenlik Kuvvetleri tarafından Fergana dışında kurulan kamplara yerleştirilmiş ti. Ahıskalıların büyük bölümü de komşu ülke Kazakistan'a, Kırgızistan'a ve Azerbaycan'a kaçmak zorunda kalmıştı.

Ahıskalı Türkler, 14 Kasım 1944 tarihinde de Stalin tarafından bugünkü Gürcistan'ın Ahıska vilayetinden sürülmüştü. Dünyada halen 600 bine yakın Ahıska Türkü yaşıyor.
__._,_.___
 
Üst