Gusül ( Boy ) Abdesti Nasıl Alınır? Farzı ve Sünneti Nedir?

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Gusl, Allah’u Teâlâ’nın müslümanlar için emrettiği en önemli maddî-manevî temizlik biçimidir. Cenâb-ı Hak, “Eğer cünüb iseniz yıkanıp temizlenin[SIZE=-1](el-Mâide, 5/6)[/SIZE] buyurmaktadır.Gusül, tepeden tırnağa kadar vücudun her tarafını hiçbir yer kuru kalmayacak şekilde yıkamaktır. Namaz için alınan abdest “küçük abdest” kabul edilerek, gusle “büyük abdest” veya “boy abdesti” adı verilmektedir.
Guslün daha çok manevî bir temizleme aracı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü vücudumuzun herhangi bir yerinde görünür bir pislik veya kir-pas olmasa bile cünüb olan kimsenin ibadetlerini yerine getirebilmesi için mutlaka gusletmesi gerekir. Ayrıca gerekli şartları yerine getirilmeyen yıkanma, ne kadar itinalı yapılırsa yapılsın guslün yerine geçmez ve bununla cünüblükten kurtulmak mümkün olmaz. Cünüb olan kimse ilk fırsatta gusletmeye çalışmalıdır. Bu durumda ancak, içinde bulunduğu namaz vaktinin çıkmasına kadar müsaade vardır; daha fazla geciktirilmesi günâh kazanmasına sebep olur.
Gusül Ne Zaman Farzdır?

Erginlik çağına gelmiş her müslüman erkeğin ve kadının şu durumlarda boy abdesti alması farzdır.
1) Cünüplük; yani cinsî münasebet, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin (sperm) şehvetle vücut dışına çıkması.
2) Kadının âdet görmesi ve lohusalık hâlinin sona ermesi.
[SIZE=+1]Guslün Farzları Nelerdir?[/SIZE]
I) Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
2) Buruna su çekmek ve yıkamak.
3) Tepeden tırnağa bütün vücudu yıkamak.
Vücut yıkanırken en ufak bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde gusül yerine gelmemiş olur. Onun için kulaklar, göbek çukuru, saç, sakal ve bıyıkların dipleri iyice yıkanır.

Guslün Nevileri (3)
Gusül etmek onbir nevi üzerinedir.
Beşi farz olup, bunlar kitap ve icme ile sabit olup:
  • Hayızdan yıkanmak
  • Nifastan yıkanmak
  • Cinsi münasebet
  • El ile doyum veya şehvetle mei çıkmak
  • İhtilam dolayısıyla meninin çıkması veye meni zannı ile mesiden dolayı yıkanmak
Dört nevisi sünnet olup;
  • Cuma gününde yıkanmak
  • Bayram gününde yıkanmak
  • Hacıların arafatta vakfe için gusül almaları
  • Hacıların ihram için gusül almaları
Bir nevisi farzı kifaye olup:
  • Ölünün yıkanması
Bir nevisi müstehab olup:
  • O güsülde bir kafirin İslama geldiği vakit gusül almasıdır. Ancak cünup ise gusül alması vaciptir. Çünkü cenabet hali İslam’la gitmez.
[SIZE=+1]Guslün Sünnetleri Nelerdir?[/SIZE]

1) Gusle besmele ve niyet ile başlamak.
2) Avret yerini yıkamak ve bedenin herhangi bir yerinde pislik varsa onu temizlemek.
3) Gusülden evvel abdest almak.
4) Abdestten sonra, önce üç defa başa, sonra üç defa sağ, üç defa da sol omuza su dökerek her defasında bedeni iyice oğuşturmak.
5) Guslederken çok fazla veya çok az su kullanmaktan kaçınmak.
6) Kimsenin göremeyeceği bir yerde yıkanmak.
7) Tenha bir yerde yıkanılsa bile, avret yerini açmamak.
8) Guslederken konuşmamak.
9) Gusl bitince bedeni bir havlu ile kurutmak
10) Gusulden sonra çabucak giyinmektir.

Gusüle Nasıl Niyet Edilir?

Gusülde niyet Şafii’de farz, Hanefi’de ise sünnettir. Niyet, kalpten geçen mana demektir. Bu itibarla, yıkanırken, “cünüplükten temizlenmeye niyet ettim” diye kalbinden geçirmesi dahi niyettir. Mutlaka diliyle de söylemesi gerekmez. Bu yüzden, denizin kenarından geçen kimse kaza ile suya düşse de bedeninin tümü ıslansa gusül yapmış kabul edilir. Niyet etmemiş olması gusle engel teşkil etmez. Yeter ki, bedeninde kuru yer kalmamış olsun. Yine de “niyet ettim cünüplükten temizlenmeye” demek şüpheden kurtulmaya sebeptir. (4)

Göktuğ

Halkla İlişkiler
Cevap: Gusül ( Boy ) Abdesti Nasıl Alınır? Farzı ve Sünneti Nedir?

Maşallah konuya ne kadar çok bakan olmuş. =)

Teşekkürler paylaşımın için.

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım

Gerçekten şaşırdım bende :) 3210 kişi tarafından ziyaret edilipte hiç teşekkür almayan tek konu bu olsa gerek. :) İlgin için teşekkürler ağabey.

SALUR

Dost Üyeler

Ben daha önce girmedim girsem kesin teşşekkür ederdim :)

Çok önemli bi konu. yani ben çok önem veririm :)

ARIKBUKA

Halkla İlişkiler

Muhtemelen üye olmayan ziyaretçilerin ilgilendiği bir konudur.O sebeple teşekkür edememiş olabilirler.Ama ben teşekkür ediyorum.:)