Gaz Hakları ve Yardımcı Hatlar

Yazan Türk

Dost Üyeler
36. Meskende Tüketilen Elektrik Enerjisinde İndirim. (Sb./Astsb./Uzm.J/Uzm. Erb./Erb.-Er) :

Emekli Sandığı Genel Md.lüğünce kendilerine maaş bağlanan muharip ve malul gaziler ile hayatını kaybeden gazilerin dul eşlerinin ikamet ettikleri konutta tükettikleri elektrik enerjisine %40 indirim uygulanmakta olup, bu imkandan yararlanmak isteyenlerin, bağlı oldukları Elektrik Dağıtım Müessesesine, Emekli Sandığınca verilen “Maaş Tanıtım Kartı” ile müracaat edilmesi ve bu haktan devamlı olarak yararlanabilmek için her yıl Ocak ayında aynı belge ile Elektrik Dağıtım Müessesesine başvuruda bulunulması gerekmektedir.

37. Su Kullanım Ücretinden İndirim:

1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanununun Ek 1 nci Maddesi gereğince malul gazilere; belediyelerce tahakkuk ettirilecek su ücreti % 50’den az indirim içermemek üzere belediye meclisleri tarafından belirlenecek tarife üzerinden alınır.

38. 19 Eylül Gaziler Günü ile Dünya Özürlüler Gününde İdari İzin Verilmesi :

2005/27 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile; 19 Eylül Gaziler Gününde yapılacak etkinliklere rahatlıkla katılabilmelerini sağlamak amacıyla kamu kurum/ kuruluşlarında çalışan malul gaziler ile eşleri 19 Eylül Gaziler Gününde idari izinli sayılmışlardır.

39.Silah Bulundurma ve Taşıma Ruhsatının Harçtan Muaf Tutulması:

6136 sayılı Ateşli Silahlar ve ve Bıçaklar ile Diğer Aletler HakkındakiKanunkapsamında;

a. 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 64 ncü maddesine, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna, 2453 sayılı Yurt Dışında Görevli Personele Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna, 2566 sayılı Bazı Kamu Görevlilerine Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna, 2629 sayılı Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu ve 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununa göre aylık bağlananlara ait silahların, barışta veya olağanüstü hallerde iç güvenlik ve asayişin sağlanmasına yönelik her türlü faaliyet, eğitim, tatbikat ve manevralar ile birlik veya grup halinde intikaller sırasında veya bu harekat ve hizmetlerin sebep ve etkileri ile hayatlarını kaybedenlerin ana, baba, eş ve çocuklarına bu kişilerden intikal eden ateşli silahlar ile yukarıda sayılan kanunlara göre aylık bağlanmamış olsa bile bu şekilde yaralananlara ait ateşli silahların taşınmasına veya bulundurulmasına yetki veren kayıt ve belgeler her türlü resim, vergi ve harçtan muaftır.

b. Barışta veya olağanüstü hallerde iç güvenlik ve asayişin sağlanması amacıyla yürütülen her türlü faaliyet, eğitim, tatbikat ve manevralar ile birlik veya grup halinde intikaller sırasında bu harekat ve hizmetlerin sebep ve etkileriyle vefat edenlerden (şehit, er, erbaş ve malul gaziler dahil) intikal eden sîlah bulunmaması durumunda; bunların ana, baba, eş ve çocuklarından sadece birinin, bir ateşli silahla sınırlı olmak kaydıyla, sîlah taşımasına veya bulundurmasına yetki veren kayıt ve belgeler her türlü resim, vergi ve harçtan muaftır.

40. Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünce Bayilik Ruhsatı Verilmesi

İdarece, yerleşim yerlerinde bayilik verme ihtiyacının bulunması halinde baş bayiler ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun değişik 21 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde sayılanlara bir yıldır faaliyet gösterme şartı aranmaksızın ve 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre çalışma gücünün en az yüzdekırk (%40) ını kaybetmiş olanlardan bu maddedeki diğer koşulları taşıyan gerçek kişilere kur’a çekilişine tabi tutulmaksızın öncelik tanınır.

41. Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Ait Sosyal tesislerden Faydalandırılma :

Harp ve vazife malulleri ile malul gaziler Başbakanlığın 2006/16 sayılı genelgesi gereğince, ikametgah mahalleri dışına çıktıklarında kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerden bu kurum ve kuruluşların kendi personeline uyguladığı ücret tarifesine göre yararlandırılmaktadırlar.

42. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ait Tesislerde Yapılacak Spor Müsabakalarına Girme, (04 Ocak 2002 tarih ve 24630 sayılı Resmi Gazete)

a. Kullanım hakkı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ait olan tesislerde yapılacak spor müsabakalarında Türkiye Cumhuriyeti Emekli sandığı Genel Müdürlüğünce kendilerine “Gazi Tanıtım Kartı” verilen Harp ve vazife malulü gaziler için özel yer tahsisi yapılmaktadır.

b. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ait olup, spor kuluplerine veya kamu kurum ve kuruluşlarına protokol karşılığında devredilen, kiralanan veya süreli intifa hakkı tesis edilen stadyumlar da yapılacak spor müsabakalarına Türkiye Cumhuriyeti Emekli sandığı Genel Müdürlüğünce kendilerine “Gazi Tanıtım Kartı” verilen Harp ve vazife malulü gazilerin girmesi için gereken kolaylığın gösterilmesi sağlanır.

43. Devlet Memuru Olarak Görev Yapan Malul Gazi ve Yakınlarının Atanması:

“Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğe” ilave edilen bir madde ile; terörle mücadelede çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir olan kamu görevlileri ile erbaş ve erlerin, Devlet memuru olarak görev yapan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşlerinin atanma taleplerinin yerine getirilmesi kolaylaştırılmıştır.

44. İlköğretim Okullarına Kayıt:

Milli Eğitim Bakanlığınca çıkarılan 2007/45 numaralı Genelge ile; ilköğretim kurumlarına kaydedilecek veya okullar arasında nakledilecek malul gazi çocuklarına, talepleri halinde istedikleri okullarda öğrenim görebilme imkanı sağlanmıştır.

YARDIMDA BULUNACAK KURUM, KURULUŞ VE DERNEKLER

ADI

TELEFON NO (0 312)
J.Gn.K.lığı Sosyal Hizmetler Ş.Md.lüğü
1. Şehit/Yaralı İşlemleri Kısmı
4562123-4562126-4562127-4562124
2. Nakdi Tazminat İşlem Kısmı
456 21 31-456 21 33
3. Vakıf İşlem Kısmı
456 21 25-456 21 34
4. Sosyal Hizmet İşlem Kısmı
456 21 28-456 21 29
J.Gn.K.lığı Lojistik Bşk.lığı (Kira yardımı ile ilgili olarak)
456 24 76-456 24 78
T.C.Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü
414 44 44
İçişleri Bakanlığı Per.Gn.Md.lüğü(İş İstihdamı ile ilgili olarak)
425 72 14/ 3029-3269
Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)
415 60 00
Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
430 17 80
Milli Eğitim Bakanlığı
419 14 10
T.S.K. Mehmetçik Vakfı Genel Müdürlüğü
284 19 70-284 19 71
Zübeyde Hanım Şehit Analarını Koruma Vakfı
285 66 42-285 66 43
Türkiye Harp Malûlü Gaziler , Şehit Dul Ve Yetimleri Der. Gn. Bşk.lığı